Chcem si dať spracovať vlnu

Tešíme sa, že ste sa rozhodli pre spracovanie vašej vlny. Z vašej vlny môžme vyrobiť naozaj širokú škálu polotovarov a hotových výrobkov, a je len na vás, čo by bolo pre vás užitočné.

Sme manufaktúra, ktorá ponúka služby – pranie, česanie, pradenie, filcovanie, peletovanie vlny v množstvách už od 3 kilogramov. Už v prvom momente, kedy si uvedomíte, že vlnu chcete použiť, sa treba zamyslieť nad tým, na čo je vhodná. Sme presvedčení, že každá vlna sa dá využiť, je len na našom úsudku, akým spôsobom.

Ohľadom plemena oviec a jemnosti rúna vieme poradiť najlepšie využitie. Druhým faktorom pri rozhodovaní, je čistota a kvalita rúna. Na textil sa hodí zdravé a čisté rúno, naopak príliš znečistené, nesprávne ostrihané, zle skladované alebo inak nevhodné sa hodí skôr na peletovanie a použitie v záhrade. Pre peletovanie sa vlna nemusí triediť. Materiál na peletovanie však nesmie byť mokrý, ani plesnivý a nesmie obsahovať kusy drôtu, dreva, paznechtov a podobne.

Prosím, venujte pozornosť tiež týmto bodom

1. vlnu NEVYKUPUJEME ani NEPRIJÍMAME darom. Nemáme na to skladové ani odbytové možnosti.

2. ako prvé nám pošlite OBJEDNÁVKU. Iba takto sa zapíšete do poradovníka a zarezervujete si približný termín služby. Upovedomíme Vás včas, keď bude Vaša objednávka na rade.

3. vlnu na spracovanie prijímame poštou/kurierom/osobne PO PREDOŠLOM DOHOVORE.

4. vašu vlnu si odvážime a označíme. cena prania sa vypočítava z hmotnosti na PRÍJME – neplaťte zbytočne viac – mokrá vlna je ťažšia ako suchá a navyše pri skladovaní môže chytiť pleseň! Ovečky preto striháme za suchých dní.

5. vlnu na spracovanie prijímame LEN VYTRIEDENÚ. Je dôležité, aby si chovatelia uvedomili, čo je použiteľné a čo nie. Z ostrihaného rúna VYTRIEĎTE trus a vyslovene špinavú vlnu z oblasti zadku, krátku vlnu z oblasti nôh a hlavy, bodliaky, slamu, zvyšky krmiva, odstrihnuté paznechty, zástrihy po strihačovi a podobne. Čím lepšie bude vaša vlna pripravená, tým lepší bude výsledok. Strojové pranie a česanie urobí naozaj veľa služby, no nie zázraky. Akú vlnu k nám prinesiete, taký môžte očakávať výsledok. Za dodatočné triedenie trusu, sušenie mokrej vlny a podobne si účtujeme manipulačný poplatok 2e/kg vlny na príjme.

6. jednotlivé služby môžte v jednej objednávke kombinovať. Príklad: z 10 kg rúna si môžte dať vyrobiť 5 kg priadze, 3 kg česaného rúna do vankúša a 2 kg hnojiva pre paradajky.

7. vašu vlnu spracujeme ako unikát, nebudeme ju miešať s inými rúnami, výstup bude len z toho materiálu, ktorý ste nám odovzdali na vstupe.

8. pre spracovanie málo súdržného materiálu, napr. angora, mohér, veľmi pevné a rovné vlákna (valaška, vresová ovca) sa môže vyžadovať miešanie materiálu s vlnou, ktorú vám môžme poskytnúť podľa potreby. 

Ako pripraviť vlnu na spracovanie?

Čím čistejšie a zdravšie bude vaše rúno, tým lepší bude výsledný produkt z neho, či už chcete česanec na tvorenie, alebo priadzu na pletenie.

Preto je dôležité starať sa o čistotu a zdravie chovu, ešte kým je vlna na ovečke. Pred strihaním pripravíme čisté prostredie, ak nemáme čistú podlahu, na miesto strihania prestrieme starú plachtu, koberec, poslúžia aj dosky alebo palety. Upovedomíme strihača, že vlna pôjde na spracovanie. Dobrý strihač si dá pozor na zástrihy a vlnu sa mu podarí ostrihať v celku – toto sa nazýva rúno.

Rúno neváľame v špine, čo najskôr ho rozprestrieme na čistú plachtu a vytriedime neželané časti (krátku a nevhodnú striž z nôh, brucha, zadku, chvosta, prípadne zakŕmenú striž z hlavy a krku), zástrihy, splstené pramene a všetky nečistoty vrátane bodliakov a pod. (viď galériu).

Vlákna kratšie ako 5 cm a dlhšie ako 15 (v niektorých prípadoch 20) cm nie sú vhodné na spracovanie, preto si ich prosím vopred premerajte.

Ak máme tú možnosť, je dobré rúno vyvetrať a nebaliť ešte teplé a vlhké od ovečky. Vyhneme sa tým zapareniu a znehodnoteniu. Ovečky nestriháme tesne po daždi. Ak je rúno mokré, sušíme ho pri peknom počasí podľa potreby, no nie na priamom silnom slnku. Suché a vytriedené rúna zabalíme do čistých priedušných vriec, označíme a čo najskôr vyplníme objednávkový formulár a odovzdávame na spracovanie. Uskladňujeme na suchom mieste v menších vreciach/baleniach, maximálne 50 kg. Sme malá prevádzka, ktorá nemanipuluje s big bagmi.

VLNARSKÁ MANUFAKTÚRA