Návody na tvorbu z vlny

Už máte vyčesanú vlnu zo svojich ovečiek? Ako môžte najjednoduchšie použiť hotové česance? Ponúkame vám na inšpiráciu jednoduché návody, ako ihneď môžete použiť vlnu z vašej ovečky.

Vložky do topánok

Materiál na 2-3 páry vložiek: 4 pláty o veľkosti 1×1 meter (cca 300 gramov)

Pomôcky: nepremokavý obrus, bublinková fólia, mydlo rozrobené s vodou v rozprašovači, prípadne tuhé mydlo a strúhadlo, 2 zdravé ruky (môže ich nahradiť výkonnejšia vibračná brúska s filcom)

Na pevný stôl prestrieme obrus. Na obrus bublinkovú fóliu. Pláty učesanej vlny ukladáme kolmo na seba, každú vrstvu navlhčíme mydlovou vodou v rozprašovači. Na poriadne navlhčenú poslednú vrstvu plátu rozložíme opäť bublinkovú fóliu. Šúchaním dlaňami vytvoríme súvislú vrstvu plsti, v závislosti od plemena ovce môže plstenie trvať asi 30 minút až 2 hodiny. Ak si chceme prácu urýchliť, môžeme použiť vibračnú brúsku – tu dávame pozor, aby sa neskontaktovala s vodou a aby nám okraje kotúča nepotrhali fóliu alebo výrobok. Filc, ktorý prilepíme na kotúč by mal byť dostatočne hrubý a mal by presahovať okraje kotúča. Hotový plát preplachujeme striedavo v horúcej a studenej vode, žmýkame a „trieskame“ ideálne o drsný povrch, kým plát nieje dostatočne pevný – nemal by mať diery a tenké miesta, ale pri strihaní vložiek sa prípadným nerovnostiam môžeme vyhnúť. Plát vystrieme a necháme usušiť. Obkreslíme si veľkosť vložky akú potrebujeme, prekreslíme ju na plát a vložky vystrihneme. Ak sa vložky v topánke veľmi hýbu, môžeme použiť protišmykovú úpravu v tekutom stave (ponúkajú ich napríklad galantérie) alebo ich jednoducho zošiť s pôvodnou vložkou (napríklad aj zošívačkou na papier).

Sedák na stoličku

Z vyčesaného plátu (ideálne hrubšieho ako na vložky do topánok – použite asi 8-10 vrstiev česaného plátu) sa tiež dá vystrihnúť sedák na stoličku. Prilepšíme ho ozdobným prešitým (ako na deke) alebo farebnými aplikáciami, ktoré zvládneme pripraviť s pomocou ihly na plstenie a troche farebného česanca. Ihla sa môže ľahko zlomiť, pripravte si preto do zásoby aspoň tri kusy. Kúpite ich v galantérii alebo v hobby predajniach. Majú rôzne hrúbky, na jemné zdobenie používame tenšie ihly, na hrubšiu prácu hrubšie ihly. Ihly a prípadne iné potreby na plstenie nájdete napríklad tu https://www.plstenie.sk/ovciavlna/eshop/4-1-Ihly-na-plstenie

Ak sa na to necítite, sedák na stoličku si môžete dať vyrobiť aj u nás priamo z vašej ovečky, kontaktujte nás.

Ľadvinový pás

Ľadvinový pás z pravej ovčej vlny je úžasne hrejivý a môžeme si ho doma pripraviť tiež z uplsteného plátu. Vystrihnete želaný tvar a jeho obvod len prešijete s pomocou šikmého pásika, prípadne ak je rúno z ovečky menej jemné a hryzie vás, prekryte na pás z kontaktnej strany tenkú bavlnenú látku. Je len na vás, či si na konce prišijete gumu, suchý zips alebo jednoduché šnúrky.

Ak sa na to necítite, ľadvinový pás si môžete dať vyrobiť aj u nás priamo z vašej ovečky, kontaktujte nás.

Pletená deka

Materiál na deku 1×1 meter: min 1 kg česanca “combed top” z vašej ovečky

Pomôcky: 2 zdravé ruky/hrubé ihlice

Na pletenie takejto hrubej deky sa používajú vlastné ruky alebo špeciálne veľké ihlice.

Ak sa na to necítite, deku si môžete dať vyrobiť aj u nás priamo z vašej ovečky, kontaktujte nás.

Koberec

Materiál na koberec: min. 1 kg česanca combed top z vašej ovečky

Pomôcky: postačia vám vlastné ruky 😉

Vaša ovečka má príliš hryzľavú vlnu, aby ste ju použili na deku? Nevadí, uháčkujte si z nej koberec, zaručene vydrží dlhšie ako z najjemnejšieho merina. Budete potrebovať nekonečný česanec “combed top”. Ako na to, si môžete pozrieť na tomto videu.

Chlpatý koberček

Z česaného plátu a surovej vlny si môžete vyrobiť aj fantastický chlpatý koberček alebo podsedák na lavicu či stoličku. Hodí sa naň rúno s dlhším vlasom, teda napríklad z plemena valašky, alebo z inej ovečky, ktorá má na sebe ročnú vlnu. Môže to byť kľudne ovečka stredného až stredne hrubého typu.

Plstený škriatok

Pomôcky: ihly na plstenie, špongia alebo molitan minimálne vo veľkosti slovníčka

Materiál: česanec vlny biely a farebný (asi 20 gramov na jedného škriatka)

Plstiť môžte aj “nasucho” s použitím špeciálnej ihly, ktorú kúpite v umeleckých potrebách alebo napríklad na tomto eshope. Odporúčame nakúpiť rovno viac ihiel. Jednak z dôvodu, že plstenie vás alebo vaše deti či vnúčatá určite chytí za srdce, ale tiež preto, že sa ihly zvyknú ľahko zlomiť, preto je dobré mať viac v zásobe. Ako na to, môžte sledovať na tomto videu.

VLNARSKÁ MANUFAKTÚRA