Kurz ručného spracovania vlny

Každý, kto chová ovce, ich aspoň raz ročne musí ostrihať. A aspoň raz ročne sa zamýšľa nad tým, kam s ostrihanou vlnou. Ešte pre pár desiatkami rokov sa vlna dala dobre predať, chovateľ si dokonca trošku aj zarobil. V súčasnosti je strihanie oviec pre chovateľa len náklad, ktorým vzniká odpad. Náš podnik dáva vlne šancu.

Odhodlaný chovateľ si však môže vlnu v menších množstvách spracovať aj ručne. Najprv sa vlna vytriedi – najlepšie hneď pri strihaní – odstránia sa špinavé a príliš krátke časti rúna alebo zástrihy a hrubé špiny – slama, seno, exkrementy…

Vlnu môžeme prať aj v potoku, tým, že ju necháme v koši alebo bedničke s otvormi premývať, kým nie je čistá, najčastejšie sa však používa na pranie väčšia nádoba, napríklad vanička. Do vaničky napustíme vlažnú vodu (ak vlnu chceme zbaviť lanolínu, môžeme pridať odmasťovací prostriedok alebo praciu sódu), ponoríme do nej očistené rúno, občas ho môžeme jemne premiešať, netrieme, rúno by sa splstilo. Pripravíme si druhú vaničku. Po odmočení hrubej špiny, vlnu opatrne vyberáme, nežmýkame a prekladáme do druhej vaničky s čistou vodou tej istej teploty. Tento postup opakujeme dovtedy, kým voda nie je čistá.

Následne z vlny jemne vytlačíme vodu a rozložíme ju na sušenie. Ideálne na sušenie sú sušiaky alebo siete, ktoré umiestnime na tienisté vzdušné miesto, vlnu sušíme, kým nie je úplne suchá. Vlnu nikdy nesušíme na slnku. Čistú vlnu môžeme použiť napríklad na izolovanie psej búdy, kurníka, včelínov a podobne alebo ju ďalej spracúvame.

Ak sme sa rozhodli vlnu použiť na výplň, spriadať ju alebo plstiť, môžeme ju ďalej čechrať – rozvoľňovať v prstoch do obláčikov. Z obláčikov sa dá pomocou špeciálnej ihly plstiť nasucho do želaného tvaru, alebo pomocou mydla a vody plstiť namokro (dajú sa tak vyrobiť pláty plsti, z ktorých môžeme vystrihovať vložky do topánok, alebo s použitím formy vyrobiť papuče, klobúky…). Na česanie vlny sa používajú špeciálne hrebene, kefy alebo bubnové česačky. Načechranú alebo načesanú vlnu môžeme spriadať do priadze.

Pradenie prebieha na vretienku alebo na kolovrátku. Ak sa rozhodnete priasť, je veľmi nápomocné vyhľadať vo svojom okolí kurz pradenia alebo šikovnú priadku, ktorá vám kolovrátok správne nastaví a usmerní vás pri prvých pokusoch. Z upradenej priadze môžeme pliesť, háčkovať, tkať a zhotovovať výrobky.

Viac o ručnom spracovaní ovčej vlny sa dozviete napríklad v publikácii Ľ. N. Kováčikovej: Spracovanie ovčej vlny, ÚĽUV, 2019. Publikáciu si môžte kúpiť aj u nás.

Nástroje na spracovanie vlny si môžte kúpiť u nás v predajni alebo tiež napríklad na týchto stránkach:

VLNARSKÁ MANUFAKTÚRA