Vzdelávanie a osveta

Vnímame, že príliš veľké percento ovčej vlny slovenskej produkcie je nevyužité. Výkup striže je na minimálnej hranici, pričom pravdepodobne ju vykúpi len “poliak”, prípadne skončí v Číne. O cene ani nehovoríme. Vlna je dnes len “náklad”, nakoľko strihača treba zaplatiť aspoň raz ročne. Avšak stále vídame nové priadky, remeselníčky, ktoré z vlny plstia, tkajú, pletú, tiež počúvame o nových ponukách vlnených izolácií, a sme si istí, že vzrastajúci záujem o vlnu nie je len prelud.

Myslíme si , že situáciu so slovenskou vlnou môžme aj my postupne meniť k lepšiemu, preto sme na trh vstúpili so službou spracovania surovej vlny. Tiež si ale myslíme, že nestačí len vlnu vykúpiť a zbaviť slovenských chovateľov trápenia. Tiež nestačí len vyprať vašu vlnu… Sme presvedčení o tom, že ju treba čo najpraktickejšie využiť a preto sme sa rozhodli demonštrovať jej reálne použitie. Preto v našej prevádzke nájdete vlnu v izoláciách nad hlavou, v kobercoch pod nohami, v sedákoch na stoličkách, pod hrncom v kuchynke, aj na našom oblečení. Vieme, že o vlne treba viac hovoriť, treba sa s ňou viac stretávať, viac ju užívať a sme si istí, že zaujme miesto v našich životoch, ako tomu bolo odpradávna.

Spolupracujeme s OZ Naša vlna, ktoré má za cieľ propagovať a šíriť osvetu týkajúcu sa vlny ako materiálu, vhodného na nesmierne široké použitie. OZ Naša vlna sa svojou činnosťou tiež snaží motivovať ku skvalitňovaniu vlnenej produkcie a dvíhaniu výkupnej ceny za kvalitnú vlnu na férovú úroveň.

Sme radi, že pre vás môžme tiež ponúkať kurzy, kde uvidíte a vyskúšate si viaceré spôsoby a techniky, ako ďalej pracovať s vlnou, ktorú ste si u nás vyprali a vyčesali. Možno sa vlna vráti aj do vašich životov a bude vám, vašim rodinám a priateľom robiť dobrú službu a každodenný úžitok.

VLNARSKÁ MANUFAKTÚRA