Koncept “mini mill”

Myslíme si, že to, čo chýba bežným chovateľom, ktorí vlnu nezatratili, je malá prevádzka na spracovanie vlny. Hľadali sme možnosti, ako pohnúť s kilami surovej vlny, ktorú na slovensku nemáme kde vyprať a zistili sme, že chýba aj nasledovné spracovanie v malých množstvách. V zahraničí sme našli takýto koncept, ktorí sa teší obľube medzi chovateľmi aj remeselníkmi.

Pre lokálnu vlnuspracujúcu prevádzku existuje vo svete dobre známe označenie “mini mill“, prípadne “fiber mill”. Mini mills sú prevádzky menšej kapacity, často spojené s predajom hotových výrobkov. Mini mill, to je lokálna vlnuspracúvajúca prevádzka, kde zákazník prinesie rúno z ostrihanej ovečky a príde si po čisté, učesané rúno alebo priadzu. Z nej môže vyrábať výrobky pre vlastnú potrebu alebo v prípade remeselníka na ďalší predaj.

Mini mill to je služba pre chovateľov alebo remeselníkov, ktorí nepožadujú spracovanie veľkých množstiev vlny, ale naopak, individuálne riešenie šité na mieru.

V našej Vlnárskej manufaktúre vaše rúno spracujeme tak, aby sa nepomiešalo s iným. Zaručujeme tak, že si od nás odnesiete len tú vlnu, ktorú ste k nám priniesli. Ponúkame však aj jej rôzne úpravy a vieme poradiť s jej správnym využitím.

A ako fungujú mini mills vo svete? Prezrite si zopár videí.

Z Islandu

Z Německa

VLNARSKÁ MANUFAKTÚRA