Česanie

Česaním nazývame proces, ktorým sa z vypranej a rozvoľnenej vlny pomocou česacích valcov získava celistvý plát alebo prameň vlny. Prvotné česanie vlny upravené do vyčesaných plátov alebo prameňov vlny sa označuje ako mykanie. Táto úprava nie je úplne úhľadná, vlákna sú viac v chaose; takáto úprava sa preto najviac hodí na plstenie, výplň do vankúšov, hračiek, ale použiť sa dá aj na pradenie.

Dolu mykaný, hore česaný prameň
Mykaný prameň
Česaný prameň
Mykaný plát

Ďalším krokom česania je výroba profesionálneho úhľadného prameňa. Natiahnutím a “prežehlením” vlákien zostávajú tieto ležať usporiadané v jednom smere a vzniká tak česanec “pin drafted roving”, ktorý je vhodný najmä na pradenie. Má však oveľa širšie využitie aj v bežnej domácnosti bez kolovrátku. Len s pomocou vlastných rúk si môžete upliesť dnes veľmi moderné maxi deky, koberce, puff vankúše na sedenie… niektoré návody nájdete tu.

Česance využívajú aj tvorcovia venujúci sa technike arttex, suchému či mokrému plsteniu, tkaniu, výrobe bábik, ale hlavne pradeniu. Česanec tiež môže ale poslúžiť napríklad aj ako izolačný pletenec – vrkoč na izolovanie okien a špár dreveníc – a to všetko z vlastných ovečiek!

Česaním môžeme vlnu miešať aj s inými farbami alebo živočíšnymi a rastlinnými vláknami a to v rôznom pomere, napríklad 70 % z plemena suffolk + 30% ľan = materiál ideálny na ponožkovú priadzu. V ponuke sú prímesy ľan, konope, angora, alpaka, kašmír, mohér – dávame si záležať, aby sme tieto prímesy používali výhradne z českej a slovenskej produkcie.

Do procesu česania môže vstúpiť len vlna, ktorá bola vypraná v našej prevádzke. Nespracúvame vlnu pranú ručne. Na základe veľmi zlých skúseností neodporúčame ani predpieranie – v potoku ani vapkou!

Vyhradzujeme si právo odmietnuť vlnu, ktorá nie je vypraná podľa našich požiadaviek, alebo z iných dôvodov (nesprávne ostrihaná, nesprávne uskladnená, splstená a pod). Prečítajte si o tom, ako má vyzerať rúno určené na spracovanie v časti Ako pripraviť vlnu na spracovanie.

VLNARSKÁ MANUFAKTÚRA