Strihanie oviec

Právne ostrihať ovcu nie je úplne samozrejmé. Hlavne ak chceme rúno ďalej spracúvať a použiť na rôzne výrobky. Zohnať ochotného strihača niekedy tiež nebýva jednoduché, najmä ak máte len pár ovečiek.

Medzi strojovým a ručným strihaním je rozdiel. Strihanie strojčekom je rýchle, ale pre ovečku zároveň môže predstavovať stres. Pri strojovom strihaní väčšinou vznikne viac poranení a pri rýchlej práci strojčekom strihač nemusí ustrážiť kvalitu rúna a vyhnúť sa sekundárnemu strihu. Viac preto odporúčame ručné strihanie (v prípade malých chovov to je možné zvládnuť aj svojpomocne), pri ktorom má strihač lepšiu kontrolu zvieraťa aj vlny; zviera nezažíva taký veľký teplotný šok, ako pri strihaní strojčekom. Pri strihaní je tiež potrebné zabezpečiť aj dosť času a priestoru na oddelenie čistého rúna tak, aby sa rúno zbytočne neznečistilo.

Pomohlo by Vám, keby strihač rovno Vaše rúno doručil k nám na spracovanie? Všetko je možné! Kontaktujte nás, poradíme Vám dobrého strihača, ktorý už bude vedieť čo robiť.

Video, kde môžete sledovať ručného strihača pri práci nájdete napríklad tu.

VLNARSKÁ MANUFAKTÚRA